Renowacja starych mebli – nowe życie drewna

Meble drewniane to produkty wyjątkowo trwałe i uniwersalne, wnoszą do wnętrza powiew luksusu i dużą dozę elegancji. Jak każdy przedmiot użytkowy nie pozostają jednak obojętne na upływ czasu i codzienną eksploatację. Przywrócenie im pierwotnego wyglądu pozornie może wydawać się nie lada wyzwaniem ale efekt może nas bardzo pozytywnie zaskoczyć.

1.Zakładając, iż stan zewnętrznej powłoki pozostawia wiele do życzenia najważniejszym krokiem jest  dokładne usunięcie starej warstwy lakieru lub farby – wykorzystując do tego celu szlifierkę oraz papier ścierny. Sumienność i dokładność w zakresie tych czynności będą warunkowały powodzenie dalszej renowacji.

2. Meble drewniane są niestety podatne na uszkodzenia, co oznacza, że poza szlifowaniem czeka nas wypełnienie ubytków i rys za pomocą szpachli do drewna.

renowacja drewna

3. Jeżeli przygotowana powierzchnia będzie już wystarczająco gładka i równa można pokryć ją bejcą – specjalnym lakierem, który wytworzy transparentną powłokę i podkreśli naturalne piękno drewna. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie lakierobejcy – połączenie bejcy i lakieru w interesującym nas odcieniu. Jeżeli oczekujemy bardziej wyrazistego efektu użyjmy lakieru – lepiej kryje i nadaje bardziej intensywny kolor niż lakierobecja. Jeśli natomiast stawiamy na rozwiązania ekologiczne sięgnijmy po wosk lub olej – pogłębią one barwę drewna i dodadzą mu subtelnego połysku. Będą one jednak wymagały stałej konserwacji, gdyż są mniej trwałe niż wcześniej wymienione środki.

4. Gdy nasze stare meble odzyskają już swój dawny blask warto zadbać o ich efektowne wykończenie – wymianę uchwytów czy gałek. Tak prosty trik sprawi, ze wysłużona komoda czy zabytkowy regał zyskają drugą młodość i posłużą nam przez wiele kolejnych lat.