Dlaczego renowacja mebli?

Trendy na rynku wnętrzarskim i w branży meblarskiej pokazują, że obecnie jest to najlepszy moment dla tego typu usług – odnawiania mebli i tworzenia unikalnych przedmiotów do wnętrz z surowca naturalnego jakim jest drewno. Jest to doskonały czas rynkowy dla takiej właśnie działalności, ponieważ branża gwałtownie się rozwija, a na rynku krajowym, regionalnym czy lokalnym jest niewiele tego typu firm. W mojej najbliższej okolicy nie można znaleźć osób zajmujących się zawodowo renowacją i przeróbką mebli. Dostępne są jedynie osobne usługi, np. wykonywania mebli na zamówienie czy renowacji mebli tapicerowanych przez wymianę obicia w typowych zakładach tapicerskich, nie ma natomiast oferty kompleksowej. Wzrost zainteresowania tematyką dekoratorską w Polsce, pozyskiwaniem starych przedmiotów i ich odnawianiem, pociąga za sobą wzrost wydatków na aranżację wnętrz, na zakup dekoracji i artykułów wyposażenia wnętrz, w czym upatrywać można również swojej szansy.

Motywacją niech będzie również własna przewaga wynikająca z mieszkania na wsi. Żyjąc uprzednio w wielkim mieście, pracowałam w zupełnie innych warunkach, bo takie miasto oferuje odmienne formy pracy i rozwoju. Inaczej jest teraz, na wsi. Dzięki temu, że mieszkam i żyję w tym miejscu od blisko ośmiu lat na stałe, a te tereny i lokalną społeczność znam od dziecka, ponieważ spędzałam tu wszystkie wakacje, będzie mi o wiele łatwiej niż osobie z zewnątrz, spoza wsi, prowadzić taki typ działalności. A dzięki temu, że żyłam kilkanaście lat w wielkim mieście, a wcześniej w mniejszym mieście, pracowałam w wielu firmach, w tym w korporacji, zdobywałam tam doświadczenie zawodowe, rozwijałam umiejętności, prowadziłam też własną działalność, łatwo mi będzie połączyć nowoczesność w postaci sklepu internetowego ze światem wsi, lokalnych wytwórców, rzemieślników, ponieważ znam tych ludzi od kilkunastu, czy wręcz kilkudziesięciu lat, a od blisko dekady mam ich za sąsiadów. Mam ich wszystkich na wyciągnięcie ręki, a Ci których znam i z usług których już często prywatnie korzystam polecą mi kolejnych.

Jest to też najlepszy moment dla mnie osobiście – mój własny czas. Po wielu latach pracy dla tylu osób i firm jest to idealny moment dla mnie samej, żeby się sprawdzić w zarządzaniu samą sobą, swoim czasem i włąsną wytwórczością, relacjami z własnymi klientami – na własny rachunek, ponieważ do tej pory robiłam to głównie dla kogoś i robiłam to dobrze, rozwijałam umiejętności i zdobywałam doświadczenie, a teraz chcę wykorzystać je w pracy dla samej siebie.

Widzę również jakie są potrzeby rynku pod kątem poszukiwania przez ludzi wiedzy na temat aranżacji, odnawiania, technik „zrób to sam” (DIY), tworzenia przedmiotów od podstaw, możliwości wykorzystania tego, co już w domach czy na strychach posiadamy. Pod tym kątem prowadzony jest i będzie rozwijany blog mebliodnowa.pl, a wraz z rozwojem działalności zostaną także zaproponowane warsztaty pokazujące, jakie są możliwości renowacji mebli na rynku, czego można oczekiwać od specjalistów w tej dziedzinie, jak znaleźć dobry warsztat, jakie są obecnie trendy w odnawianiu itp.

Dla mnie osobiści w renowacji mebli ważny jest również aspekt historyczny, tradycji rodzinnych, tworzenia klimatu we wnętrzach, nadawania im duszy przez unikatowe przedmioty i meble, wprowadzania pozytywnych emocji, dawania drugiego życia, poszukiwania w przedmiotach wartości nie tylko użytkowych.

Renowacja mebli i przedmiotów użytkowych z drewna i materiałów drewnopochodnych wpisuje się poza tym doskonale w trend ekologiczny, który jest nie dość, że mi bliski osobiście, to dodatkowo mocno akcentowany we współczesnym świecie. Sama renowacja pozwala na ponowne użycie tych samych przedmiotów przez kolejne dziesiątki lat – zarówno tych, w posiadaniu których już jesteśmy, jak i tych wyrzuconych i pozyskanych dosłownie – ze śmietnika. Zamiast kupować nowe, ratujemy stare.

odnawianie mebli
pixabay.com

Jedna odpowiedź do “Dlaczego renowacja mebli?”

Komentarze są wyłączone.